Area Information
- Neighborhood
- PRAIRIE TRACE SUBDIVISION
- Subdivision
- PRAIRIE TRACE SUB #13
- Census Tract
- South West Topeka
- School District
- USD-437
- Tax Unit
- 014
Value Summary
- 2025 Appraisal
- $387,140
- 2026 Appraisal
- $410,370
- Total Assessed
- 47,193
- 2025 Mill Levy
- 162.254
2026 Value by Class
| Class | Land Value | Imp. Value | Value By Class |
|---|---|---|---|
| Residential | $25,310 | $385,060 | $410,370 |
Property Description
Condensed legal description: Do not use for legal purposes.
PRAIRIE TRACE SUB #13 , BLOCK A , Lot 1 , BLK A LOT 1 PRAIRIE TRACE #13 SECTION 16 TOWNSHIP 12 RANGE 15
- Instrument #
- 2022R05432
- Recorded Date
- 03/18/2022
- Block
- A
- Lot
- 1
- Section
- 16
- Township
- 12
- Range
- 15
- Comment:
- Deed Book/Page 3096/986
Land Information
Frontage & Depth
- Type
- Regular Lot
- Frontage (Actual)
- 90 ft
- 90 ft
- Depth (Effective)
- 120 ft