Area Information
- Neighborhood
- NW CRANE-6TH, JACKSON-GARFIELD
- Subdivision
- ORIGINAL TOWN
- Census Tract
- West Topeka
- School District
- USD-501
- Tax Unit
- 001
Value Summary
- 2025 Appraisal
- $47,400
- 2026 Appraisal
- $49,770
- Total Assessed
- 5,724
- 2025 Mill Levy
- 151.174
2026 Value by Class
| Class | Land Value | Imp. Value | Value By Class |
|---|---|---|---|
| Residential | $2,300 | $47,470 | $49,770 |
Property Description
Condensed legal description: Do not use for legal purposes.
ORIGINAL TOWN, S30, T11, R16, Lot 105 +, CLAY ST E 84 FT S 1/2 LOT 105 & E 84 FT LOT 107 SECTION 30 TOWNSHIP 11 RANGE 16
- Instrument #
- 2024R15471
- Recorded Date
- 10/07/2024
- Block
- N/A
- Lot
- 105 +
- Section
- 30
- Township
- 11
- Range
- 16
- Comment:
- Deed Book/Page 4330/564
Land Information
Frontage & Depth
- Type
- Regular Lot
- Frontage (Actual)
- 38 ft
- 38 ft
- Depth (Effective)
- 94 ft