Area Information
- Neighborhood
- NW CRANE-6TH, JACKSON-GARFIELD
- Subdivision
- NILSSON'S ADDITION
- Census Tract
- West Topeka
- School District
- USD-501
- Tax Unit
- 001
Value Summary
- 2025 Appraisal
- $131,660
- 2026 Appraisal
- $164,700
- Total Assessed
- 18,940
- 2025 Mill Levy
- 151.174
2026 Value by Class
| Class | Land Value | Imp. Value | Value By Class |
|---|---|---|---|
| Residential | $2,810 | $161,890 | $164,700 |
Property Description
Condensed legal description: Do not use for legal purposes.
NILSSON'S ADDITION, S30, T11, R16, Lot 79 +, FILLMORE ST LOT 79-N 1/2 LOT 81 NILSSON'S ADD SECTION 30 TOWNSHIP 11 RANGE 16
- Instrument #
- 2025R08762
- Recorded Date
- 06/12/2025
- Block
- N/A
- Lot
- 79 +
- Section
- 30
- Township
- 11
- Range
- 16
- Comment:
- Deed Book/Page 2151/126
Land Information
Frontage & Depth
- Type
- Regular Lot
- Frontage (Actual)
- 38 ft
- 38 ft
- Depth (Effective)
- 150 ft