Area Information
- Neighborhood
- SW 21ST-27, LINCOLN-MERRIAM CT
- Subdivision
- COMET SUBDIVISION
- Census Tract
- South West Topeka
- School District
- USD-501
- Tax Unit
- 001
Value Summary
- 2025 Appraisal
- $97,720
- 2026 Appraisal
- $130,800
- Total Assessed
- 15,042
- 2025 Mill Levy
- 151.174
2026 Value by Class
| Class | Land Value | Imp. Value | Value By Class |
|---|---|---|---|
| Residential | $2,030 | $128,770 | $130,800 |
Property Description
Condensed legal description: Do not use for legal purposes.
COMET SUBDIVISION, S12, T12, R15, BLOCK A, Lot 1, ACRES 0.1, COMET SUB, BLK A, LOT 1
- Instrument #
- 2025R07831
- Recorded Date
- 05/29/2025
- Block
- A
- Lot
- 1
- Section
- 12
- Township
- 12
- Range
- 15
- Comment:
- Deed Book/Page 3682/321
Land Information
Frontage & Depth
- Type
- Irregular Lot
- Frontage (Actual)
- 41 ft
- 42 ft
- Depth (Effective)
- 103 ft