Area Information
- Neighborhood
- CHELSEA GARDENS/CREST DUPLEXES
- Subdivision
- FAIRLAWN EX PLAZA # 5
- Census Tract
- South West Topeka
- School District
- USD-501
- Tax Unit
- 001
Value Summary
- 2025 Appraisal
- $220,900
- 2026 Appraisal
- $261,500
- Total Assessed
- 30,073
- 2025 Mill Levy
- 151.174
2026 Value by Class
| Class | Land Value | Imp. Value | Value By Class |
|---|---|---|---|
| Residential | $12,310 | $249,190 | $261,500 |
Property Description
Condensed legal description: Do not use for legal purposes.
FAIRLAWN EX PLAZA # 5, S09, T12, R15, BLOCK A, Lot 2, LOT 2 UNIT 3 DAF: TR BEG 18.61' S & 73.88'(S) E NW COR LT 2 TH E 30.09'(S), S 79.64', W 30.09'(S), N 79.64' TO POB SECTION 09 TOWNSHIP 12 RANGE 15
- Instrument #
- 2026R02922
- Recorded Date
- 02/27/2026
- Block
- A
- Lot
- 2
- Section
- 09
- Township
- 12
- Range
- 15
- Comment:
- Deed Book/Page 3837/693
Land Information
Frontage & Depth
- Type
- Duplex Half Lot
- Frontage (Actual)
- 30 ft
- 30 ft
- Depth (Effective)
- 80 ft