Area Information
- Neighborhood
- SW 21 ST - 29 ST, URISH - ARVONIA PL
- Subdivision
- MISSION CENTER SUB # 1
- Census Tract
- South West County
- School District
- USD-437
- Tax Unit
- 014
Value Summary
- 2025 Appraisal
- $283,200
- 2026 Appraisal
- $294,530
- Total Assessed
- 33,871
- 2025 Mill Levy
- 162.254
2026 Value by Class
| Class | Land Value | Imp. Value | Value By Class |
|---|---|---|---|
| Residential | $21,730 | $272,800 | $294,530 |
Property Description
Condensed legal description: Do not use for legal purposes.
MISSION CENTER SUB # 1 , BLOCK D , Lot 10 , SW ARVONIA PL BLK D LOT 10 MISSION CENTER SUB #1 SECTION 17 TOWNSHIP 12 RANGE 15
- Instrument #
- 2025R06895
- Recorded Date
- 05/13/2025
- Block
- D
- Lot
- 10
- Section
- 17
- Township
- 12
- Range
- 15
- Comment:
- Deed Book/Page 3074/041
Land Information
Frontage & Depth
- Type
- Irregular Lot
- Frontage (Actual)
- 84 ft
- 87 ft
- Depth (Effective)
- 172 ft