Area Information
- Neighborhood
- RA FULMER DEVELOPMENTS
- Subdivision
- SOUTH BRANCH SUB #2
- Census Tract
- South West County
- School District
- USD-437
- Tax Unit
- 014
Value Summary
- 2025 Appraisal
- $360,090
- 2026 Appraisal
- $378,090
- Total Assessed
- 43,481
- 2025 Mill Levy
- 162.254
2026 Value by Class
| Class | Land Value | Imp. Value | Value By Class |
|---|---|---|---|
| Residential | $28,500 | $349,590 | $378,090 |
Property Description
Condensed legal description: Do not use for legal purposes.
SOUTH BRANCH SUB #2, S20, T12, R15, BLOCK A, Lot 12 +, BLK A LOT 12 & S 5' LOT 13 SOUTH BRANCH SUB #2 SECTION 20 TOWNSHIP 12 RANGE 15
- Instrument #
- 2019R11972
- Recorded Date
- 08/01/2019
- Block
- A
- Lot
- 12 +
- Section
- 20
- Township
- 12
- Range
- 15
- Comment:
- Deed Book/Page 3395/005
Land Information
Area
- Type
- Primary Site
- Sq. Ft. / Ac.
- N/A