Area Information
- Neighborhood
- S US 75-GLICK, SW 61ST-SW 109TH
- Subdivision
- Not Subdivided
- Census Tract
- South West County
- School District
- USD-437
- Tax Unit
- 500
Value Summary
- 2025 Appraisal
- $270,200
- 2026 Appraisal
- $281,010
- Total Assessed
- 32,317
- 2025 Mill Levy
- 160.566
2026 Value by Class
| Class | Land Value | Imp. Value | Value By Class |
|---|---|---|---|
| Residential | $91,110 | $189,900 | $281,010 |
Property Description
Condensed legal description: Do not use for legal purposes.
S17 , T13 , R15 , BEG 1355.61 S & 20 E OF NW COR TH E 1837(S) SWLY 904.64' W 1297.59' N 344.24' TO POB LESS ROW
- Instrument #
- 2021R28503
- Recorded Date
- 12/30/2021
- Block
- N/A
- Lot
- N/A
- Section
- 17
- Township
- 13
- Range
- 15
- Comment:
- Deed Book/Page 2320/991
Land Information
Area
- Type
- Primary Site
- Acres
- 10.63