Area Information
- Neighborhood
- S US 75-DOUG. CO.-SE 61ST- SE 109TH
- Subdivision
- Not Subdivided
- Census Tract
- South East County
- School District
- USD-450
- Tax Unit
- 401
Value Summary
- 2025 Appraisal
- $444,420
- 2026 Appraisal
- $531,940
- Total Assessed
- 61,173
- 2025 Mill Levy
- 149.214
2026 Value by Class
| Class | Land Value | Imp. Value | Value By Class |
|---|---|---|---|
| Residential | $57,480 | $474,460 | $531,940 |
Property Description
Condensed legal description: Do not use for legal purposes.
S31 , T13 , R17 , BEG 1065.95' E OF NW COR NW1/4 TH E 480.86' S 1058.48' W 480.89' N 107 2.24' TO POB LESS ROW
- Instrument #
- 2021R00395
- Recorded Date
- 01/08/2021
- Block
- N/A
- Lot
- N/A
- Section
- 31
- Township
- 13
- Range
- 17
- Comment:
- Deed Book/Page 4404/149
Land Information
Area
- Type
- Primary Site
- Acres
- 11.53