Area Information
- Neighborhood
- 29TH GAGE/FAIRLAWN DUPLEXES
- Subdivision
- SHUNGA PLAZA SUB
- Census Tract
- N/A
- School District
- USD-501
- Tax Unit
- 001
Value Summary
- 2025 Appraisal
- $178,300
- 2026 Appraisal
- $188,110
- Total Assessed
- 21,633
- 2025 Mill Levy
- 151.174
2026 Value by Class
| Class | Land Value | Imp. Value | Value By Class |
|---|---|---|---|
| Residential | $7,400 | $180,710 | $188,110 |
Property Description
Condensed legal description: Do not use for legal purposes.
SHUNGA PLAZA SUB, S10, T12, R15, BLOCK C, Lot 1, ACRES 0.21, SHUNGA PLAZA SUB, S10, T12, R15, PT OF BLK C, LOT 1 DAF BEG SE COR OF LT 1 & POB, TH W 23'(S) SWLY 21.08'(S) N 205.50'(S) E 42.91'(S) S 204.34'(S) TO POB
- Instrument #
- 2024R10684
- Recorded Date
- 07/15/2024
- Block
- C
- Lot
- 1
- Section
- 10
- Township
- 12
- Range
- 15
Land Information
Frontage & Depth
- Type
- Duplex Half Lot
- Frontage (Actual)
- 45 ft
- 44 ft
- Depth (Effective)
- 205 ft